Üdvözöljük a Szeged Linedance Klub (SZLK) honlapján!
Klubunkat 2005-ban alapítottuk és kezdetben baráti körként működött. A barátság ma is megmaradt, de kicsit intézményesítettük a klubot.
A cél viszont örök: a country és western tánc (linedance) terjesztése, megismertetése, oktatása - elsősorban Szegeden – Magyarországon.
Elérhetőségeink:
E-mail: szegedlinedance@gmail.com
Tel.: 70/365-5501
***
Vannak rendszeres alkalmak, amikor ki-ki tudásszintje szerint elsajátíthatja a country-western táncok csínját-bínját, ezt mindig közzétesszük Facebook oldalunkon, amit itt találsz:
Ritka alkalom, de előfordulhat, hogy épp akkor van country-koncert Szegeden, amikor kiírt óránk van. Ekkor nagy valószínűséggel, a koncerten vagyunk és "élesben" gyakoroljuk az elsajátított táncokat. (Az órákon is ez történik, de cd-alapra, továbbfejlesztjük a kezdő kurzusokon tanult táncokat, építünk ezekre, valamint esedékes fellépéseinkre készülünk.) Az órákon való megjelenés: laza öltözetben, a kihelyezett klubnapon megjelenés: autentikus öltözetben (vagy SZLK-kluböltözetben)!
***
A Colorado Country Band (www.coloradocountry.hu) fellépéseinek állandó résztvevői vagyunk, de a szegedi és környékbeli country-koncerteken is megtalálhatnak bennünket, de jó kapcsolatot ápolunk a Bojtorján (www.bojtorjan.hu), a tatabányai Oklahoma (www.oklahoma.hu) és kalocsai Country Road (www.countryroad.atw.hu) együttesekkel is, így van esély, hogy Komárom, Pest és Bács megyében is feltűnünk. :)
***
Klubvezetők* - (fel)kérések, kérdések, problémák esetén:
Mészárosné Molnár Tímea - alapító klubvezető
Hidjapusztayné Dugmonits Krisztina - produkciós vezető (jelenleg távolról segít)
Csonka Petra - művészeti vezető
(*képeiket - a könnyebb beazonosíthatóság végett - a nevekre kattintva láthatjátok!)
***
Mi a linedance?
Idézet egy angol cikkből:
"A linedance, ha kívülről figyeljük, viccesnek és elég egyszerűnek tűnik. Az emberek külön-külön, egyesével felsorakoznak, és jobbra-balra lépegetnek, néha tapsolnak. Valójában a gyakorlatlan táncosról az első tíz perc után szakadni kezd a víz, és a szimplának látszó lépésekkel kísérletezve összeakad a lába. "Oldalt, hátra, oldalt, ont, oldalt, hátra, oldalt, pont" - suttogja a színpadról hipnotikusan Steve, de nem sokat segít. "Sokszor róják fel nekünk, hogy nem tűnünk vidámnak. Pedig csak nagyon koncentrálunk. A profiknak hatvan lépést kell észben tartaniuk" - avat be a pihenő alatt egy elegánsan sminkelt, negyvenes táncos. Hogy az összevont szemöldökök tényleg nem jelentenek rosszkedvet, nyilvánvalóvá válik, mikor megszólal a Footlose című szám, és a hajlott derekú nagymamák, félszeg tinilányok teljesen bepörögnek."
A linedance a countryzenére táncolt koreográfia. A countryzene az Amerikai Egyesült Államok déli részén élő, főleg skótok, írek zenéje, akik a saját népzenéjüket az Amerikában hallott blues-zal keverték. (Gondoljunk arra, hogy mennyire hasonlít egymásra az ír kocsmazene és a countryzenék hegedűs-bendzsós alapja!) A country amerikai „farmerzeneként" lett ismert, amely elsősorban a délen élő fehérek körében volt népszerű. Kezdetben a gyapotföldeken dolgozók zenéje volt, munkadalok formájában. Kereskedelmi verziója a szinte mérhetetlenül kedvelt és sok mai fiatal által erősen lenézett, nashville-i tömeggyártású kortárs country. Ma már külön értéknek számít a „klasszikus” vagy 'outlaw"-nak is nevezett (1960-as, 70-es évekbeli) country (Johnny Cash, Willie Nelson, Kris Kristofferson, Dolly Parton). A legnépszerűbb country-előadók (tehát azok számára "kötelező anyag", akik a countryzenét meg szeretnék ismerni): Alan Jackson, Terri Clark, Garth Brooks, George Strait, Clint Black, Tim McGraw, Brooks&Dunn.
A countryzenére táncolás a linedance.
Két népszerű történet létezik az eredetére vonatkozólag:
Az egyik, a meseszerű történet alapja, hogy ír telepesek hozták Amerikába a zenékkel együtt, majd a többi bevándorló, a gyapotmezőkön (Cottonfields-sic!:)) dolgozó munkások is hozzátettek egy-egy mozdulatsort, így lett belőle egy nagy össznépi puzzle, amely azóta is fejlődik.
A második felfogás szerint a linedance és a country zene akkor fonódott össze, amikor Billy Ray Cyrus (aki mostanában a Hannah Montana filmjeiben szerepel mint az énekesnő papája!) megírta az Achy Breaky Heart-ot 1992-ben. Ügyes marketinghúzásként Melanie Greenwood írt rá egy táncot, hogy népszerűsítse a dalt. 5 évvel később az Achy Breaky Heart a legnagyobb táncőrületté nőtte ki magát, egy linedance countryzenére koreografálva. Tehát nem az Amerikába bevándorlók öröksége ez, hanem egy ügyes reklám, hogy eladják a zenét. (Emlékezzünk a Grease c. musical-re, amikor John Travolta mögött sorokban-oszlopokban táncolták ugyanazt a koreográfiát!)
Bármelyik magyarázat is szimpatikus (és igaz:)), annyi teljesen biztos, hogy a linedance egy élvezhető, egyszerűen tanulható és partnert nem kívánó tánc és nem csoda, hogy ilyen hamar népszerűségre tett szert. Sok országban, különösen Európában az ott állomásozó amerikai katonák osztották meg a line- és country- táncot a helyiekkel. A countryzene hosszantartó hatása - az azt befogadó országokra - gyorsan lehetővé tette, hogy a linedance és countryzene a szabadidős tevékenységek mindennapi részévé váljon.
Általában egyes zenékre meghatározott koreográfiát táncolunk, de az Achy Breaky Heart és a Freeze a két alap tánc, így ha tudjuk ezt a két koreográfiát és meghallunk egy country vagy Rock'n'Roll számot, biztos hogy tudunk rá táncolni, ugyanis ebből a két lépésből valamelyik biztosan jó rá. Természetesen nagyon sok linedance-koreográfia létezik a világon és a nagy klasszikusokat Sidney-től kezdve Oslo-ig ugyanúgy táncolják.
Mindent összefoglalva: A linedance egy nagyon praktikus tánc, ugyanis a legtöbb koreográfia partner nélkül is táncolható.
Az autentikus kinézethez kell egy jól dobogó westerncsizma, egy cowboy-kalap, a farmer és egy széles mosoly!:)
|